ΗΛΙΑΣ ΤΣΙΑΠΑΣ

ΣΕΙΣΜΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Συζητήσεις - Ανακοινώσεις σχετικά με σεισμούς, ηφαίστεια και άλλα γεωλογικά και γεωφυσικά φαινόμενα.

Re: ΣΕΙΣΜΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyrgoswreiths » Κυρ Ιουν 06, 2010 11:04 pm

Σχετικά με τα προηγούμενα μηνύματα που γράφτηκαν σήμερα και αφορούσαν ειρωνικά και προκλητικά σχόλια,κόντρες και αντιπαραθέσεις διαφόρων επιπέδων,ένα έχω να πω: ότι με λυπεί αφάνταστα αυτή η εικόνα και ειλικρινά το λέω,θα ήθελα κάτι τέτοιες στιγμές να ήμουν κύριος διαχειριστής του φόρουμ με όλες τις αρμοδιότητες που θα μου αναλογούσαν ώστε να βάλω κάποια πράγματα καί κάποιους ανθρώπους στη θέση τους! Δυστυχώς αυτοί που έχουν ήδη την αρμοδιότητα και θα έπρεπε πρωταρχικά να το κάνουν, έχουν παρερμηνεύσει την έννοια της δημοκρατίας και του ελεύθερου λόγου και αφήνουν αφιλτράριστο κάθε λογής "σκουπίδι" να πέφτει στο "ζυμάρι"....Είναι αόρατοι κυριολεκτικά και μεταφορικά...!

Καλό σας βράδυ!
Άβαταρ μέλους
pyrgoswreiths

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aris27kor » Τρί Ιουν 15, 2010 12:34 pm

Region: Greece Bulgaria Border Region
Time: 2010-06-15 07:31:10.3 UTC
Magnitude: 4.2
Epicenter: 23.01°E 41.12°N
Depth: 5 km
Status: manually revised

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris27kor

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aitheras » Τρί Ιουν 15, 2010 1:36 pm

pyrgoswreiths μια μικρή επισήμανση ,
το να μετέχει κάποιος σε ένα forum πρέπει να δέχεται και την κριτική
εγώ ως νέος (στο forum) διαβάζω και κρίνω (ανάλογα με τις γνώσεις μου)
είχα πει και παλιότερα η κριτική ειναι δεδομένη και να είσαστε έτοιμοι να την αντιμετωπίσετε
δημοσιεύετε κάποιες προσωπικές εκτιμήσεις απο "έρευνες" θεωριών σας , δεκτό ,
αλλά απο τη στιγμή που έχετε την πρόθεση να το δημοσιοποιήσετε αυτές τις εκτιμήσεις , να είσαστε ανοιχτοί και στην κριτική .
Γραφικότητες , τύπου , "προβλέπω σεισμικές δονήσεις 80% 4R - 60% 5% - 30% 6R " (καρμπόν κάθε φορά)
μόνο χάριν αστεϊσμού θα μπορεί να γράφονται , κι ετσι αντιμετωπίζονται
Όπως και ο κ.Τσιαπας έχει μια θεωρία ο άνθρωπος , ε δεν του βγαίνει πάντα (κι αυτός κρίνετε , για ευνοήτους λόγους )
τώρα όλοι οι άλλοι , όπως ο "κομήτης" που ειπε προχτές οτι έχει κι αυτός μια θεωρία και προβλέπει τα επίκεντρα (?) ε σαφώς και θα σχολιαστεί "αναλόγως"
Και σου λέω για πολλοστή φορά , σε ενα foroum απο τη στιγμή που τηρούνται οι κανόνες ευπρέπειας διαλόγου , ο καθένας μπορεί να λέει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ! ως δεύτερη επιλογή υπάρχει το κλειστό club , να είναι μέλη 2-3 και να θαυμάζουν της καθημερινές τους προγνώσεις (δια πάσαν νόσων υπάρχει θεραπεία)
Άβαταρ μέλους
Aitheras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyrgoswreiths » Τρί Ιουν 15, 2010 3:03 pm

Aitheras έγραψε:pyrgoswreiths μια μικρή επισήμανση ,
το να μετέχει κάποιος σε ένα forum πρέπει να δέχεται και την κριτική
εγώ ως νέος (στο forum) διαβάζω και κρίνω (ανάλογα με τις γνώσεις μου)
είχα πει και παλιότερα η κριτική ειναι δεδομένη και να είσαστε έτοιμοι να την αντιμετωπίσετε
δημοσιεύετε κάποιες προσωπικές εκτιμήσεις απο "έρευνες" θεωριών σας , δεκτό ,
αλλά απο τη στιγμή που έχετε την πρόθεση να το δημοσιοποιήσετε αυτές τις εκτιμήσεις , να είσαστε ανοιχτοί και στην κριτική .
Γραφικότητες , τύπου , "προβλέπω σεισμικές δονήσεις 80% 4R - 60% 5% - 30% 6R " (καρμπόν κάθε φορά)
μόνο χάριν αστεϊσμού θα μπορεί να γράφονται , κι ετσι αντιμετωπίζονται
Όπως και ο κ.Τσιαπας έχει μια θεωρία ο άνθρωπος , ε δεν του βγαίνει πάντα (κι αυτός κρίνετε , για ευνοήτους λόγους )
τώρα όλοι οι άλλοι , όπως ο "κομήτης" που ειπε προχτές οτι έχει κι αυτός μια θεωρία και προβλέπει τα επίκεντρα (?) ε σαφώς και θα σχολιαστεί "αναλόγως"
Και σου λέω για πολλοστή φορά , σε ενα foroum απο τη στιγμή που τηρούνται οι κανόνες ευπρέπειας διαλόγου , ο καθένας μπορεί να λέει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ! ως δεύτερη επιλογή υπάρχει το κλειστό club , να είναι μέλη 2-3 και να θαυμάζουν της καθημερινές τους προγνώσεις (δια πάσαν νόσων υπάρχει θεραπεία)

1)Σε ευχαριστούμε για τις συμβουλές σου φίλε Aitheras... Όσο αφορά εσένα και όλους τους ομοιδεάτες σου οι οποίοι στην εύκολη κριτική(κατάκριση θα την ονόμαζα εγώ)της όποιας έρευνας και αξιόλογης προσπάθειας μπορεί να γίνεται από κάποιους ανθρώπους που θυσιάζουν την προσωπική τους ζωή και τον ελεύθερο χρόνο τους για να σας προσφέρουν απλόχερα τους καρπούς της μελέτης τους και τα πολύτιμα συμπεράσματα τους,θα σας απαντήσω με την εξής κλασσική πλέον ατάκα και συμβουλή: "Μην κρίνετε για να μην κριθείτε" .... Έχει ο καιρός γυρίσματα και μπορεί εσείς που κατα-κρίνετε,να βρεθείτε κάποια στιγμή στο μέλλον στη θέση αυτών που κατα-κρίνετε!

2)Τις γραφικότητές μου στις οποίες αναφέρεσαι με έπαρση και απαξίωση,κάποιοι άλλοι σε πληροφορώ τις παρακολουθούν με ενδιαφέρον,τις διαβάζουν και τις ασπάζονται...

Έγραψες πιο πάνω:

Και σου λέω για πολλοστή φορά , σε ενα foroum απο τη στιγμή που τηρούνται οι κανόνες ευπρέπειας διαλόγου , ο καθένας μπορεί να λέει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ !

Εγώ πολλές φορές σε αρκετά γραφόμενα κάποιων συνδαιτημόνων του φόρουμ διέκρινα έλλειψη ευπρέπειας διαλόγου,εσύ δεν την διέκρινες??? (Μιλάω για όσα είχαν γραφτεί από πέρυσι τέτοιο καιρό μέχρι τώρα τα οποία πιθανόν βέβαια να μην γνωρίζεις)Επειδή όμως παρακολουθείς αρκετούς μήνες το φόρουμ πιστεύω ότι έχεις διακρίνει αυτή την έλλειψη ευπρέπειας σε μερικά γραπτά κάποιων μελών του φόρουμ..Εκτός κι αν έχεις άλλη αντίληψη περί ορίων ευπρέπειας διαλόγου στο χώρο ενός φόρουμ..Εκτός και αν εσένα τα μηνύματα που προσβάλουν,χλευάζουν και είναι γεμάτα ειρωνεία,για σένα είναι ένδειξη ευπρέπειας και σεβασμού προς τον συνομιλητή και υποδεικνύουν μία εποικοδομητική κριτική και συζήτηση...Για μένα το "ο καθένας μπορεί να λέει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ !" υπό συνθήκες έλλειψης σεβασμού και κόσμιας διαγωγής,απλά δεν υπάρχει και δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση!!!

3)'Εγραψες επίσης: "ως δεύτερη επιλογή υπάρχει το κλειστό club , να είναι μέλη 2-3 και να θαυμάζουν της καθημερινές τους προγνώσεις (δια πάσαν νόσων υπάρχει θεραπεία)"

Τέτοια κόμπλεξ και τέτοιους ναρκισσισμούς αυτοθαυμασμού και αυτοικανοποίησης τα αφήνω σε άλλους που πιθανόν έχουν άλυτα τα υπαρξιακά τους προβλήματα και είναι γεμάτοι κόμπλεξ και ματαιοδοξία!

Δεν περιμένω τίποτα από κανέναν και από πουθενά και την έρευνα που κάνω την κάνω γιατί γουστάρω και προσπαθώ να καταλήξω σε κάποια συμπεράσματα και ο πρωταρχικός μου σκοπός είναι αν καταλήξω σε κάποιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα ,κάποτε να μπορέσω μέσα από αυτό να συμβάλω στην προστασία του απλού πολίτη γνωρίζοντας πότε υπάρχει περίπτωση να έχουμε σεισμική δραστηριότητα ή όχι με αρκετή ακρίβεια..Κάτι παρόμοιο με αυτό που κάνει και ο Ηλιάς Τσιάπας δεκατίες τώρα αλλά και πολλοί άλλοι ερευνητές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΛΥΣΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ,ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΙ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!Απλά γίνονται διαρκείς προσπάθειες προς αυτή την κατεύθυνση!!!

Όσο για το: (δια πάσαν νόσων υπάρχει θεραπεία) σε αυτό θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο! Ο κόσμος μας είναι γεμάτος ασθένειες και κατά βάσει ψυχικές,και αυτό το βλέπουμε παντού γύρω μας καθημερινά,στην καθημερινότητα μας,στις σχέσεις μας,στα προφορικά μας,στα...γραπτά μας... Δεν ξέρω τι ακριβώς υποννοείς λοιπόν με αυτή σου την φράση,προσωπικά όμως δεν πιστεύω ότι κρύβει κάτι νοσηρό η έρευνα μου και η μελέτη μου σχετικά με το αντικείμενο της εκτίμησης της επερχόμενης σεισμικής δραστηριότητας...Εκτός κι αν υποννοείς ότι η ίδια η φύση που μας δείχνει τα σημάδια της και μας στέλνει ξεκάθαρα μηνύματα,είναι άρρωστη....

Τέλος,κλείνοντας θα συνιστούσα σε αρκετούς συνδαιτημόνες του φόρουμ μια αυστηρότερη αυτοκριτική,μία καλύτερη αυτογνωσία και έλεγχο του εγωισμού και της αλαζονικής συμπεριφοράς,γιατί διακρίνω ότι έχει χαθεί το μέτρο και η λογική σε αρκετό βαθμό....

Υ.Γ: Συγχωρέστε με αν έγραψα κάτι παραπάνω,αλλά όπως είπε και ο φίλος Aitheras: "σε ενα foroum απο τη στιγμή που τηρούνται οι κανόνες ευπρέπειας διαλόγου , ο καθένας μπορεί να λέει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ! "

Καλό σας απόγευμα!
Άβαταρ μέλους
pyrgoswreiths

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aris27kor » Κυρ Ιουν 27, 2010 3:21 pm

Region: Southern Greece
Time: 2010-06-27 13:10:10.1 UTC
Magnitude: 4.1
Epicenter: 22.89°E 37.53°N
Depth: 10 km

http://geofon.gfz-potsdam.de/geofon/ale ... 10mmer.jpg
Κόρινθο δεν ήταν Αισθητός, παρόλο που ο σεισμογράφος της Ακροκορίθου τον κατέγραψε http://www.geophysics.geol.uoa.gr/stati ... e/ACOR.htm
Άβαταρ μέλους
Aris27kor

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό beach-sivirikos » Κυρ Ιουν 27, 2010 4:01 pm

Ευπρέπεια διαλόγου είναι αγαπητέ κύριε Aitheras η απαξιωτική λέξη χάριν αστεϊσμού και τα συμφραζόμενα...Για να καταλάβω δλδ...Ο Σωτήρης κάνει εκτιμήσεις για όλους τους σεισμούς...έχει πιάσει και 5,5άρια και 5άρια, ενώ αν θυμάσαι το περασμένο καλοκαίρι (πριν ένα χρόνο), είχε στείλει για βρούβες το ΒΑΝ (πίστευε ότι θα είχαμε 7άρι ή σε Κορινθιακό ή σε Αταλάντη), όταν έδινε 5-5,5 το πολύ 250χλμ από Αθήνα...και έγινε 5,3 στη σαντορίνη...Να τα λέμε όλα ως έχουν...κι εγώ είμαι υπερ της κριτικής, αλλά όχι υπερ της ανεξέλεγκτης (στυλ Πολύζου) ειρωνο-κριτικής, απλά και μόνο για τον χλευασμό...
Άβαταρ μέλους
beach-sivirikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aitheras » Κυρ Ιουν 27, 2010 4:51 pm

Τώρα επανέρχεσαι σε ένα παλιό "θέμα" ..... γιατί ?
για να ανοίξουμε πάλι διάλογο από τη στιγμή που το θέμα έχει λυξει (για εμένα τουλάχιστον)
αν είχα σκοπό το χλευασμό να είσαι σίγουρος οτι θα το έκανα καθημερινά ,
πιαστήκατε από ένα ποστ και θα το τραβάμε τώρα για κανένα χρόνο ακόμα ?
εύκολη είναι η κόντρα , ( το ξερεις )
εξάλλου στο ποστ έλεγα και για τον "Πατρινό" που τον είπα "κομήτη" κι ετσι αποδείχτηκε ...
αυτόν γιατί δεν τον υποστηρίζετε ?

Τέλος πάντων αυτά ... και κλείνω εδώ γιατί κάνει ζέστη σήμερα ... και κουνάει :lol:
Άβαταρ μέλους
Aitheras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό beach-sivirikos » Κυρ Ιουν 27, 2010 5:03 pm

Aitheras έγραψε:Τώρα επανέρχεσαι σε ένα παλιό "θέμα" ..... γιατί ?
για να ανοίξουμε πάλι διάλογο από τη στιγμή που το θέμα έχει λυξει (για εμένα τουλάχιστον)
εξάλλου στο ποστ έλεγα και για τον "Πατρινό" που τον είπα "κομήτη" κι ετσι αποδείχτηκε ...

Τέλος πάντων αυτά ... και κλείνω εδώ γιατί κάνει ζέστη σήμερα ... και κουνάει :lol:

Οκ δικό μου λάθος, γιατί δεν είχα προσέξει ημερομηνίες και νόμιζα ότι τα πόστ ήταν σημερινά...
Άβαταρ μέλους
beach-sivirikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyrgoswreiths » Κυρ Ιουν 27, 2010 5:08 pm

Aitheras έγραψε:Τώρα επανέρχεσαι σε ένα παλιό "θέμα" ..... γιατί ?

Αναμενόμενα τα σημερινά κουνηματάκια φίλε Aitheras,τα ψιλοπεριμέναμε άλλωστε... ;) 8-)
Για τον Πατρινό στον οποίο αναφέρθηκες...Ποιος να τον υποστηρίξει και γιατί? Εμφανίστηκε με έπαρση στο φόρουμ,έκανε πομπώδεις και βαρύγδουπες δηλώσεις περί εντοπισμού σεισμικού επικέντρου και μετά εξαφανίστηκε! Δεν έπεισε κανένα για τα αποτελέσματα της έρευνας του ρίχνοντας τις ιδέες του και ακόμη και εκτιμήσεις στο τραπέζι,αντιθέτως τήρησε απόλυτη μυστικότητα σχετικά με τη μέθοδό του και στη συνέχεια απέφυγε κάθε μορφή συζήτησης και από τότε δεν έχει ξαναεμφανιστεί στο φόρουμ...Εσύ θα τον υποστήριζες μετά απ'όλα αυτά? Δηλαδή όλοι θα πρέπει να χαίρουν σεβασμού και υποστήριξης? Και αυτοί που κοπιάζουν και εκτείθονται δημοσίως με τα λεγόμενα τους και τα αποτελέσματα της δουλειάς τους,και αυτοί που κρύβονται και διστάζουν να αποκαλύψουν τις μεθόδους τους? Δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο αυτό!
Άβαταρ μέλους
pyrgoswreiths

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aitheras » Κυρ Ιουν 27, 2010 5:37 pm

[quote=Εσύ θα τον υποστήριζες μετά απ'όλα αυτά? [/quote]

ΚΑΝΕΝΑΝ δεν υποστηρίζω , αλλά τους παρακολουθώ όλους (και όχι μόνο για να κάνω κριτική)
απλά είμαι τις γνώμης οτι κάθε "θεωρία" έχει τεράστια κενά και μόνο αν καταφέρει κάποιος να κάνει ένα (σοβαρό) πάντρεμα όλων μα όλων , τότε ίσως κάποια στιγμή να μπορέσουμε να μιλήσουμε για "αξιόλογη εκτίμηση"
Άβαταρ μέλους
Aitheras

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΣΕΙΣΜΟΙ - ΗΦΑΙΣΤΕΙΑ

• Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : kapa και 1 επισκέπτης